معرفی رشته تحصیلی

 

معرفی رشته تحصیلی

ارولوژی (UROLOGY) کلمه ای یونانی است که از دو واژه “oûron” به معنی “ادرار” و  “logia” به معنی “مطالعه” بوجود آمده است. رشته ارولوژی یا جراحی کلیه و مجاري ادراري- تناسلی، رشته اي از علوم بالینی و جراحی است که به اقدامات پیشگیري، تشخیص،درمان و مراقبت و بازتوانی بیماریهاي طبی و جراحی دستگاه ادراري و تناسلی و ضمائم آن می پردازد و شامل حوزه هاي ذیل می گردد: بیماریهاي غدد فوق کلیه، کلیه، حالب، مثانه، پیشابراه، پروستات، بی اختیاري ادرار در هر دو جنس، ناباروري مردان، ناتوانی جنسی، اختلالات رشد ونمو و مادرزادي این اعضا از جمله ابهام تناسلی و نیز جراحی بیماریهاي خلف صفاقی ارولوژیک وکانال مغبنی. دانش آموختگان این رشته دانش ومهارتهاي تخصصی خود را در زمینه هاي آموزشی ، پژوهشی و خدمات سلامتی در اختیار جامعه قرار خواهند داد. دستگاه ادراری و باروری ارتباط نزدیکی با هم دارند، و اختلالات یکی بر روی دیگری تاثیر می گذارد و بخش قابل توجهی از بیماری هایی که در ارولوژی درمان می شوند تحت عنوان بیماری های ادراری – تناسلی نامگذاری می شود. ارولوژی شامل درمان طبی و دارویی (غیر جراحی) بیماری ها مثل عفونت های مجاری ادراری و بیماری خوش خیم پروستات و همچنین درمان جراحی بیماری ها مثل سرطان ها، اصلاح بیماری های مادرزادی، و بی اختیاری ادراری می باشد.

طول آموزش در این دوره 4 سال است . بر اساس سي و پنجمين نشست شوراي آموزش پزشكي وتخصصي مورخ 25/6/1370 بخش هايي كه داراي توانايي آموزش 5 سال باشند مجاز مي باشند با توافق مدير گروه اين دوره را به صورت ٥ ساله اجرا نمايند. این دوره در دانشگاه علوم پزشکی مشهد 4 ساله است.  فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر فعالیت کلینیکی و درمان دارویی بیماران قادر خواهند بود جراحی های مرتبط با رشته خود را انجام دهند. رشته ارولوژی دارای فلوشیپهای فوق تخصصی مختلف می باشد که عبارتند از:

  1. اندولاپاروسکوپی: این رشته شامل درمانهای کم تهاجمی سنگها (مانند PCNL و یورتروسکوپی) و جراحی بسته (لاپاروسکوپی) می باشد. این رشته بدلیل دامنه کاری گسترده و نیز امکان انجام جراحی بدون برش معمول جزو رشته های پرطرفدار در حوزه ارولوژی می باشد. گروه ارولوژی دانشگاه مشهد هر سال یک نفر از طریق آزمون جهت تحصیل در این رشته پذیرش می نماید.
  2. پیوند کلیه: در این رشته روشهای مختلف پیوند (از دهنده زنده و مرگ مغزی) به فراگیران آموزش داده می شود.
  3. ارواونکولوژی: این رشته شامل بدخیمی های دستگاه ادراری از جمله پروستات، مثانه، کلیه و ... می شود.
  4. ارولوژی زنان: در این رشته انواع بیماریهای مختلف مربوط به جنس مونث بویژه انواع بی اختیاریها آموزش داده می شود.
  5. آندرولوژی: این رشته شامل اختلالات ادراری تناسلی جنس مذکر از جمله اختلالات نعوظ و نیز ناباروری مردانه می باشد.
  6. ارولوژی ترمیمی: در این رشته انواع اختلالات مادرزادی و اکتسابی دستگاه ادراری که نیاز به جراحی ترمیمی یا پلاستیک دارند آموزش داده می شود. از عمده ترین بیماریها در این رشته اختلالات مجرا مانند هایپوسپادیازیس و نیز تنگی های مجرا و آسیبهای تروماتیک دستگاه ادراری تحتانی می باشد.
  7. ارولوژی اطفال: در این رشته انواع بیماریهای دستگاه ادراری در اطفال مورد بحث قرار می گیرد. از جمله شایعترین بیماریهای این گروه برگشت ادرار از مثانه به حالب (ریفلاکس) و عدم نزول بیضه و نیز ناهنجاریهای پیچیده مانند سندروم پرون بلی و اکستروفی مثانه می باشد.

جهت مطالعه بیشتر در خصوص این رشته مانند بیماریها و نیز عملهای جراحی که دستیاران ارولوژی طی دوره آموزشی خود فرا می گیرند، به کوریکولوم آموزشی این رشته که در همین سایت موجود می باشد مراجعه نمایید.